poniedziałek, 3 grudnia 2012

Dane produktów węglowodanowych zalecanych

Poniżej przedstawiam tabelkę z produktami pokarmowymi, zawierające węglowodany.  W tabelce tej są trzy dane poszczególnych produktów:
1. Węglowodany - ilość węglowodanów w 100 gram produktu.
2 Współczynnik IG - indeks glikemiczny świadczy o szybkości wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu.
3. Ładunek glikemiczny -( ilość węglowodanów w 100 g * IG) / 100
Z tych danych można wywnioskować o produktach, które chorzy na cukrzycę mogą spożywać , a które nie. Im większy Ładunek tym produkt jest niewskazany dla cukrzyków.
W moim programach komputerowych, które można pobrać z : Cukrzyca Seniora
jest informacja o przekroczeniu Ładunku glikemicznego > 30.

piątek, 30 listopada 2012

Dalej - jakie produty

W poprzednim moim wpisie przedstawiłem tabelę produktów pokarmowych dla cukrzyków. Tabelę tą zredagowałem na podstawie moich osobistych doświadczeń związanych ze spożyciem produktów pokarmowych, po których moje samopoczucie było dobre lub złe. Oprócz cukru i wyrobów cukierniczych największy i szybki wzrost poziomu cukru we krwi dla mnie miało spożycie wszelkich produktów z mąki wysokooczyszczonej, jak: makarony, kluski. Produkty te oprócz dużej zawartości   węglowodanów, mają duży indeks glikemiczny. Dlatego nie polecam cukrzykom spożywanie tych produktów. Proponuje zastąpienie tej mąki, mąką razową, która ma stosunkowo niski indeks glikemiczny.

sobota, 20 października 2012

Hipoglikemia

Niedocukrzenie (hipoglikemia) może prowadzić nawet do utraty przytomności, śpiączki i nawet do stanu zagrożenia życia. Występuje wtedy, kiedy poziom cukru we krwi jest niższy niż 60 mg/dl cukru we krwi. Każdy cukrzyk, który to już ma sobą, wie czym to się objawia. U każdego może to się inaczej objawiać. Do tych objawów należą:
            - Drżenie rąk
            - Zimny pot
            - Wilczy apetyt
            - Bladość skóry
            - Szybkie bicie serca
            - Brak koncentracji
            - Możesz mieć też podwójne widzenie
            - Odczuwasz niepokój
U mnie, jako cukrzyka typu drugiego, biorącego insulinę "ludzką", kiedy zaczyna się obniżać poziom cukru poniżej 80 mg/dl cukru we krwi, zaczyna się odczucie niepokoju. 
Przyczyny hipoglikemii:
              - Zbyt duża dawka insuliny
              - Ominięcie lub zmniejszenie posiłku
              - Zbyt duży, nagły wysiłek fizyczny.
Szczególnie wieczorem  należy pilnować spożywania kolacji, i pomiaru cukru we krwi, ponieważ podczas snu, istnieje zagrożenie niedocukrzenia i jego skutków. 
Jeśli to się już zdarzy, koniecznie spożyj kilka kostek cukru i skibkę chleba. Ja mam zawsze przygotowane herbatniki. Najlepiej mieć zawsze ze sobą glukagon. W tej sytuacji należy podać glukagon w formie zastrzyku. A jeśli jego zabraknie, to tak jak napisałem poprzednio.
          

sobota, 6 października 2012

Węglowodany i cukrzyca

Dla każdego chorego na cukrzycę, najważniejsza jest wiedza o tej chorobie. Wiedza ułatwia walkę z cukrzycą. Szczególnie wiedza o węglowodanach. Istnieje ścisła zależność wzrostu cukru we krwi od spożycia węglowodanów. W moim poprzednim post-cie przedstawiłem zdjęcie wykresu szybkości wzrostu cukru we krwi od spożycia pokarmu zawierającego węglowodany, w zależności od ilości tych węglowodanów w produkcie i od indeksu glikemicznego. Dlatego każdy cukrzyk powinien się kierować, przy wyborze produktu do spożycia, nie tylko indeksem glikemicznym, ale ilością węglowodanów. To też istnieje jeszcze inna wartość, nazywana Ładunkiem glikemicznym. 
Jest to:                                                     IG * ilość węglowodanów w gramach 
              Ładunek glikemiczny  = ------------------------------------------------------------
                                                                          100
Najmniejsze wartości Ładunku glikemicznego mają warzywa. Dlatego cukrzycy powinni spożywać warzyw, a najmniej produktów, oprócz oczywiście cukru i słodyczy,  z  mąki wysokooczyszczonej. 
Więcej na ten temat na: Do strony!

czwartek, 20 września 2012

Wzrost poziomu cukru we krwi


Wykres ten  bardzo pokazuje jak dla chorego na cukrzycę jest bardzo ważny Indeks Glikemiczny produktu pokarmowego zawierający węglowodany. Do produktów o niskim IG należą warzywa. Produkty o wysokim IG to wszystkie produkty z mąki wysokooczyszczonej (torty, ciastka), a także cukier i cukierki. Szybkość wzrostu poziomu cukru we krwi tych produktów jest bardzo duża.  Wykres ten pokazuje, że cukrzyk powinien spożywać produkty z mąki razowej i dużo warzyw,


sobota, 8 września 2012

Moja walka z cukrzycą.

Jestem cukrzykiem typu drugiego, a oprócz tego z powodu choroby kręgosłupa, poruszam się tylko na wózku inwalidzkim. Mam obecnie 73 lat życia. Kiedy dowiedziałem się, ze jestem chory na cukrzycę, w krótkim czasie potem znalazłem się na stole operacyjnym, gdzie zostałem pozbawiony dużego palca  okolic lewej stopy. Czyli dotknęła mnie stopa cukrzycowa. Postanowiłem zdobyć wiedzę na temat cukrzycy. Ponieważ od dawna zajmowałem się amatorsko programowaniem komputerowym, napisałem program komputerowy, początkowo dla siebie. Program ten napisałem z zamiarem  zastąpienia "Dzienniczka samokontroli". Wtedy też zorientowałem się, że dla cukrzyka najważniejsze są węglowodany. Cukier zawarty w węglowodanach powoduje u cukrzyka wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego też w moim programie jest wykres trzech podstawowych wartości.: 1. Ilość spożytych węglowodanów.
                 2. Poziom cukru we krwi rano na czczo w mg/dl
                 3. Poziom cukru we krwi w 2-ie godziny po spożyciu pokarmu.
Są to podstawowe wartości dla cukrzyka typu drugiego. 

piątek, 7 września 2012

Moja cukrzyca

Ostatnio chorowałem na zapalenie oskrzeli, co spowodowało u mnie, jako chorego na cukrzycę podniesienie poziomu cukru we krwi. W związku z tym, byłem zmuszony pobrać więcej insuliny. Lekarz przepisał też mi antybiotyk. W tej chwili jestem już zdrowy. I cukier we krwi mam na czczo rano poniżej 100 mg/dl cukru we krwi. Oczywiście też dawki insuliny biorę mniejsze. Opisuje to dlatego żeby zwrócić uwagę, szczególnie tym cukrzykom, którzy nie dawno dowiedzieli się o swojej chorobie, że nagły wzrost poziomu cukru we krwi jest spowodowany dodatkową chorobą. Dla chorego na cukrzyka najważniejsza jest wiedza o swojej chorobie. Jak wiecie prowadzę tez stronę:  Adres
Zapraszam do czytania mojej strony.

piątek, 18 maja 2012

W poprzednich moich postach opisywałem swoje programy komputerowe dla chorych na cukrzycę.
Okazało się też, że program pod nazwą "Kalkulator dietetyczny" ma bardzo praktyczne zastosowanie
dla osób chcących się odchudzać, a także dla gospodyń domowych, układających nowe menu dla siebie i swojej rodziny. Dlatego też zapraszam na moją drugą stronę, opisaną w poprzednich postach, gdzie można pobrać, moje darmowe programy. 

piątek, 13 kwietnia 2012

Kalkulator dietetyczny cukrzyka


Na mojej stronie : http://cukrzycaseniora.szablon.pl/  jest do pobrania też mój program komuterowy, pod nazwą : kalkulator dietetyczny cukrzyka. Program ten jest pomocny nie tylko dla cukrzyków, ale też i chcących się odchudzać. Ma zastosowanie też w kuchni, w celu obliczenia danych i zapisania ich przy układaniu jadłospisu i nowych produktów pokarmowych wymyślonych przez gospodynie domowe. W programie tym jest też możliwość dopisania do bazy pokarmowej nowych produktów.

czwartek, 29 marca 2012

Dziennik cukrzyka - wykres


W programie "Dziennik cukrzyka" po zapisie obliczonych i wpisanych danych, po kliknięciu w "Wykres" jest wyświetlony formularz, w którym zapisane są dane dotyczące spożycia węglowodanów i odczytu na glukometrze poziomu cukru w postaci wykresu słupkowego. Kolor niebieski to tak zwany WW- współczynnik węglowodanowy. Natomiast kolor zielony to cukier we krwi na czczo, a kolor czerwony to cukier we krwi pomierzony w 2-ie godziny po spożyciu pokarmu.
Po wybraniu miesiąca i roku, a także kliknięciu w "wyświetlenie wykresu" zostaną wyświetlone dane z wybranego okresu . Wykres ten można wydrukować, w celu przedstawienia lekarzowi.

poniedziałek, 26 marca 2012

Dziennik cukrzyka

Program, którego zdjęcie jest wyświetlane w poprzednim poscie jest pierwszą wersją mojego "Dziennika cukrzyka", który napisałem za pomocą języka programowania VB 6.0. Następne programy są już napisane za pomocą Visual Basic 2005. Poniżej jest zdjęcie tej wersji.

Jak widać na zdjęciu, program ten jest rozbudowany w stosunku do napisanego w pierwszej wersji.
Tutaj są uwzględnione trzy pory spożywania pokarmu. Jednocześnie pomiar cukru we krwi jest wpisywany do bazy kilka razy na dzień. W ten sposób jest przystosowany dla cukrzyków, którzy mają większe problemy z dużym poziomem cukru we krwi. Program ten oblicza prawidłową wagę i niezbędną energię, po kliknięciu w wybrany buton.
                                                             Roman

sobota, 24 marca 2012

Opis programu "Dziennik cukrzyka"

Dla cukrzyków bardzo jest ważny indeks glikemiczny, w skrócie IG. Określa on szybkość poziomu cukru we krwi po spożyciu produktu, zawierającego węglowodany. Największy IG to oczywicie glukoza, której IG wynosi 100.
Po uruchomieniu programu, który jest przedstawiony na zdjęciu w poprzednim poscie. Tabela pokarmowa zawiera wszystkie wpisane produkty pokarmowe i wartości ich są przedstawione w 100 gramach produktu. Po wybraniu myszką i kliknięciu w wybrany produkt zostaną wyświetlone poniżej wartości wybranego produktu. Następnie należy wpisać ilość gram wybranego produktu i kliknąć w Oblicz.
                                          Roman

piątek, 23 marca 2012

Dziennik cukrzyka

Ponieważ jestem chory na cukrzycę typu drugiego, a jednocześnie moją pasją jest programowanie komputerowe, dlatego postanowiłem napisać dla siebie program, który ułatwiałby mi walkę z cukrzycą. Po utworzeniu pierwszego programu wpadłem na pomysł, aby tym programem podzielić się z innymi chorymi na cukrzycę. Aby to zrobić postanowiłem założyć własną stronę internetową.
I tak powstała moja strona : http://www.cukrzycaseniora.szablon.pl/. Obecnie na stronie są dostępne dwa programy komputerowe:
            1. Dziennik cukrzyka
             2. Kalkulator dietetyczny.
Podstawą obydwu programów jest baza pokarmowa, w której są wpisane podstawowe produkty pokarmowe. W opisie produktu są zawarte następujace wartości w 100 gramach tego produktu:
   1. Energia w kcaloriach
   2. Białko w gramach
   3. Ilość tłuszczu (gram)
   4. Ilość węglowodanów
    5. Błonnik
    6. Indeks glikemiczny
Poniżej jest przedstawione zdjęcie "Dziennika cukrzyka".


czwartek, 22 marca 2012

Moja pasja

Komputer "Cobra" miał bardzo prosty system operacyjny i dodatkowo można było, za pomocą magnetofonu wpisywać programy. Jedynym programem był Basic, taki sam jak w "Spektrum".
Ale nie zrażałem się tym. Zacząłem czytać literaturę dotyczacą Basic i Assembler. Zaczęła się w ten sposób moja pasja programowania. Program podstawowy był w Basicu, a podprogramy były tworzone w Assemblerze.  A teraz już piszę programy w Visual Basic 2005. Zaczynam też uczyć się C#.                                                   
                                                       Roman

środa, 21 marca 2012

Moja pasja

W dalszej części tego bloga, chciałem opisać moją pasję programowania komputerowego. Zawsze jak pamiętam bardzo lubiłem rozwiązywać zadania matematyczne. Szczególnie rozwinęło to się w czasie mojego uczęszczania do LO w Kościanie. Profesorem matematyki był Pan Mizerka. Był świetnym matematykiem. Co prawda nie ukończyłem tego Liceum, ale zainteresowanie do matematyki i fizyki(Prof. Urbański) pozostalo. W latach 80-tych zbudowałem komputer 8-bitowy oparty na mikroprocesorze Z80A. Komputer ten nazywał się "Cobra".
Jutro dalszy ciąg.        
                                           Roman

wtorek, 20 marca 2012

O mnie

Postanowiłem założyć tego bloga, w celu większego dotarcia do ludzi z takim samym problemem jak ja, to znaczy z cukrzycą. Na imię mam Roman i mam obecnie 72 lat życia.  Jestem chory na cukrzycę typu drugiego. A do tego poruszam się tylko na wózku inwalidzkim, z powodu częściowgo niedowładu dolnej części ciała. Ponieważ mam jeszcze sprawny umysł (mam nadzieję) i amatorsko zajmuję się programowaniem komputerowym, dlatego piszę programy komputerowe dla cukrzyków, które są dostępne, na razie, na mojej dotychczasowej stronie:
                                  http://cukrzycaseniora.szablon.pl/
Zapraszam pod ten adres. Tam można zapoznać się ze mną i z moimi programami.
                                    
                                                  Roman